طراحی سرویس های MPLS VPN

از جمله مشکلات سازمانها در حوزه شبکه، عدم اطمینان به شبکه خود برای تعاملات سازمانی (که عمدتا محرمانه می باشد)، هزینه های بالا برای استفاده از سرویس های مختلف و عدم سرعت در انجام تعاملات سازمانی است، از این رو سازمانها پیوسته به دنبال امنیت بیشتر، هزینه کمتر و پهنای باند بیشتر در شبکه خود می باشند که همه این دغدغه ها با سرویس MPLS VPN پاسخ داده خواهد شد. سازمانها می توانند فعالیت های شبکه های خود را با این سرویس یکپارچه و بهینه سازی کنند. از جمله مشهورترین راهکارهای سازمانی می توان به راهکارهای ERP اشاره کرد که به راحتی می تواند روی شبکه MPLS VPN پیاده سازی شود. این سرویس با برندهای مختلف مطابقت دارد که ارتباط با دفتر مرکزی را در کل کشور امکان پذیر خواهد کرد و در صورت پیاده سازی روی بستر فیبرنوری توانایی ایجاد پهنای باند بالا فراهم خواهد شد، بنابراین مشترکین قادر خواهند بود شبکه خود را به شبکه با پهنای باند بسیار بالاتر بروزرسانی کنند.
برخی از راهکارهای فاوا پارس برای استفاده از سرویس MPLS VPN عبارتند از :

 • سرویس های Multimedia: با پیاده سازی و توسعه سرویس های Voice, Video و دیتا برروی شبکه MPLS VPN ، اطلاعات همانند یک شبکه LAN با سرعت زیاد بین قسمتهای مختلف یک سازمان جابجا می شود.
 • VoIP: شبکه MPLS VPN می تواند ترافیک VoIP را انتقال دهد. سازمانها می توانند تماس های تلفنی سازمان خود به صورت ترافیک VoIP روی بستر MPLS VPN انتقال دهند.
 • Video Conferencing: شبکه MPLS VPN این توانایی را به مشترک برای راه اندازی ویدیو کنفراس می دهد، این سرویس به طور مشخص برای سازمانهایی است که به دنبال ذخیره زمان و هزینه های سفر هستند. دانشگاهها می توانند با راه اندازی کمپ های مجازی از طریق نشستهای ویدیویی تعامل داشته باشند. همچنین از این طریق دانشگاهها به عنوان یک روند اکادمیک برای تحقیق و شبیه سازی می توانند با هم ارتباط داشته باشند.
 • Data Transfer: انتقال اطلاعات بین سازمانی با سرعت بالا از این طریق امکان پذیر است. همچنین پارامترهای تاخیر و خطا که از موارد مورد توجه در انتقال اطلاعات می باشد، در این روش نا محسوس است. MPLS VPN یک روش ایده ال برای تامین همه نیازمندیهای انتقال اطلاعات برای هر سازمانی خواهد بود.
 • E-mail: سازمانها قادر خواهند بود از طریق شبکه MPLS VPN به سرویس ایمیل خود که روی بستر اینترنت ایجاد شده است به صورت امن دسترسی داشته باشند.
 • ERP: بسیاری از سازمانها از راهکار های ERP برای تعاملات تجاری انلاین با سازمانهای طرف تجاری، نمایندگان مجاز فروش، مشتریان، دفاتر شعب و کارخانه های خود در ارتباط هستند، این نوع تعاملات مستلزم ی شبکه قابل اعتماد و بدون ازدحام ترافیکی است که شبکه MPLS VPN همه این نیازمندیها را براورده خواهد کرد.
 • Access VPN: کاکنان ممکن است در خارج از سازمان نیاز داشته باشند به دیتابیس سازمان برای اطلاعات مهم و محرمانه دسترسی داشته باشند، این اطلاعات ممکن است شامل کاتالوگهای محصولات، لیست قیمتها، امکانات بازاریابی، بررسی موجودی یک محصول و غیره باشد. این امکان با ستفاده از شبکه MPLS VPN امکان پذیر خواهد بود.
 • اینترانت: سازمان های اندکی وجود دارند که از اینترانت برای مدیریت Work Flow سازمان خود استفاده نکند. اینترانت بر روی شبکه MPLS VPN قابل پیاده سازی است.
 • Extranet: سازمانها ممکن است مایل باشند اطلاعات خود را با دیگر سازمانها برای افزایش سرعت تعاملات تجاری، تبادل کنند. باز هم شبکه MPLS VPN قادر خواهد بود با استفاده از VPN بین سازمانها قابلیت Extranet را پیاده سازی کنند.
 • اینترنت: سازمانها معمولا مایلند که از یک شبکه واحد برای شبکه اینترنت و اینترانت خود استفاده کنند که این امر هم توسط شبکه MPLS VPN امکان پذیر خواهد بود. اگرچه که دسترسی به اینترنت بروی شبکه MPLS VPN با درخواست مشترک ایجاد خواهد شد.
 • Multicast: یکی از مهمترین ویژگیهای جدید روی بستر MPLS VPN سرویس Multicast می باشد، این سرویس برای ویدئو کنفرانس و customer specific broadcasting بسیار مفید خواهد بود.

یکپارچه سازی سرویس های شبکه یکی از نیازمندهای جدی برای اپراتورها است. ایجاد یک شبکه یکپارچه مبتنی بر سرویس MPLS VPN باعث بوجود آمدن مزایای زیادی از جمله انعطاف پذیری بیشتر همراه با هزینه مناسب تر نسبت به دیگر تکنولوژی ها همچون خطوط E1 می شود. استفاده از تکنولوژی Label-switching باعث ایجاد قابلیت های QoS و CoS می شود که در صورت استفاده از تجهیزات یک وندور برای انتقال ترافیک روی بستر MPLS VPN باعث می شود که ارائه دهنده سرویس توانایی ارائه SLA به مشترکین را پیدا کند.
فاوا پارس با توجه به سابقه طولانی در این موضوع قادر است اپراتورها را در بهینه سازی و استفاده از قابلیت های مختلف این سرویس یاری رساند. سرویس MPLS VPN شامل سرویسهای ارزش افزوده زیر است که فاوا پارس در تمامی این موارد راهکارهای مشاوره ارائه می نماید.

 • سرویس Connectionless: یکی از مزایای مهم شبکه MPLS VPN، سرویس connectionless است. این بدان معناست که برای برقراری ارتباط بین هاست ها هیچ اقدام از قبل تعیین شده ای لازم نیست. برای ایجاد یک نشست اختصاصی در یک محیط IP بدون اتصال، راهکارهای VPN موجود قابلیتهای ایجاد نشست های connection oriented و Point-to-Point را برروی شبکه ایجاد می کند که این نوع VPN در زمینه سهولت برقراری ارتباط و ایجاد سرویسهای مختلف دارای محدودیت است که برای این مشکل با استفاده از سرویس های connectionless VPN از پیچیدگی شبکه اپراتورها به طور گسترده ای کاسته خواهدشد.
 • سرویس متمرکز: با ایجاد VPN لایه 3 می توان سرویسهای مشخص شده برای یک کاربر را تنها در یک مشخصVPN ارائه کرد. یک سرویس VPN MPLS توانایی ایجاد مکانیزم های بیشتری غیر از ارتباط خصوصی کاربر با سرویس های اینترنت را برای اپراتور ها به همراه دارد، به عبارت دیگر قادر است ایجاد مکانیزم های انعطاف پذیر در خصوص سرویس های ارزش افزوده را برای کاربران فراهم سازد.
 • گسترش پذیری: یکی دیگر از مشکلات ایجاد VPN مبتنی بر اتصال، محدودیت در گسترش پذیری شبکه است. مخصوصا که ایجاد چنین VPN هایی بدون ارتباط full mesh بین سایتهای مشترک مطلوب نیست. فاوا پارس با استفاده از سرویسهای VPN مبتنی بر MPLS به صورت ایجاد معماری connectionless لایه 3، راهکار ایجاد VPN با گسترش پذیری بسیار بالا را پیشنهاد می دهد.
 • سهولت در راه اندازی: سرویس MPLS VPN این امکان را به اپراتور می دهد تا به سادگی یک VPN جدید برای کاربر خود ایجاد کند، چرا که MPLS VPN یک سرویس Connectionless است که نیازمندی خاصی برای Connection Map یا توپولوژی شبکه ندارد. بنابراین اپراتور می تواند یکی از مراکز سازمان کاربر را به Intranet و Extranet یا به دیگر مراکز متصل کند. زمانی که اپراتور VPNها را به این شکل مدیریت کند، قادر است هر مرکز را به چندین VPN متصل کند. این به معنای حداکثر انعطاف پذیری برای پیاده سازی Intranetها و Extranetها است.
 • انعطاف پذیری در آدرس دهی: برای ساختن یک سرویس VPN با دسترسی بالا، کاربران یک اپراتور امکان طراحی Address Plan خود، مستقل از دیگر کاربران اپراتور را خواهند داشت. بسیاری از کاربران از آدرس های Private استفاده می کنند و حاضر به پذیرفتن هزینه های بالای استفاده از آدرس های Public برای دسترسی به سرویس اینترنت نیستند. در این مسئله هم سرویس MPLS VPN امکان دسترسی به سرویس اینترنت با آدرسهای فهلی کاربران را فراهم می کند.
 • پشتیبانی از QoS یکپارچه: بحث کیفیت سرویس یکی از مهمترین نیازمندی های کاربران سرویس MPLS VPN است. پیش بینی پذیر بودن کارایی، پیاده سازی سیاست های آن و پشتیبانی از سطوح سرویس چندگانه در یک سرویس MPLS VPN از جمله نیازمندیهای اساسی یک VPN است که با پشتیبانی از کیفیت سرویس به صورت یکپارچه این نیازمندی ها برآورده می شود.
 • سهولت در مهاجرت: برای پیاده سازی سرویس های VPN در در زمان کوتاه با استفاده از یک straightforward migration path، پیاده سازی MPLS VPN بهترین انتخاب خواهد بود چرا که روی معماری های مختلف شبکه همانند IP، ATM، Frame Relay و شبکه های Hybrid قابل پیاده سازی است. همچنین مهاجرت برای کاربران انتهایی هم بسیار ساده است زیرا روتر CE، لازم نیست از MPLS پشتیبانی کند.

پیوست:

جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد این محصول می توانید با ایمیل زیر مکاتبه نمائید:
services@favapars.ir

Copyright© 2006 - 2015 Fava Pars Co., All rights reserved.